facebook-icontwitter-iconinstagram-icon

Lazer Epilasyon

Lazer cihazları tek bir dalga boyunda kesintisiz ışık yayan cihazlardır. Bu dalga boylarına göre de vücutta belli organlar tarafından tutulurlar. İnsan vücudunda lazer ışınını tutan iki ana madde;  kan hücreleri ve cilde renk veren melanin maddesidir. Kıl köklerinde ağırlıklı olarak melanin maddesi ve az miktarda damar ağı yer alır. Epilasyonda genellikle melanin tarafından tutulan dalga boyunda ışık üreten lazerler kullanılır. Epilasyon için kullanılan lazerler Alexandrite, Diod ve Nd-YAG lazerlerdir. Ayrıca geniş dalga boyu aralığında ışık yayan IPL cihazları da epilasyonda kullanılır. 

Bu lazerlerin her birinin kendine özel avantaj ve dezavantajları vardır.

Melanini en çok tutan dalga boyundaki lazerler Alexandrite lazerlerdir. Fakat melanin her kıl kökünde lazer ısısını toplayacak kadar fazla olmayabilir. Melanin renk veren bir madde olduğu için koyu renkli ve kalın kıl köklerinde bol miktarda vardır, fakat kıl rengi açıldıkça ve kıllar inceldikçe melanin maddesi çok azalır. Bu durumda da Alexandrite lazerin etkisi azalır. Alexandrite lazerler koyu renkli ve kalın kıllarda çok etkilidir, fakat renk açıldıkça ve kıllar inceldikçe etkileri azalır. Nd-YAG Lazerlerde ise tam tersi bir durum söz konusudur. Bu lazerlerin yaydığı dalga boyu kan damarlarının içindeki hücreler tarafından çok fazla tutulur, melanin tarafından ise az tutulur. Nd-YAG lazerlerin  kıl köküne etkisi melaninden çok kıl kökü etrafında yer alan damar ağını yakarak oluşur. Bu nedenle de epilasyonda açık renk ve ince kıllarda Nd-YAG lazerler diğer lazerlere göre çok daha etkili olmaktadır. Diod lazerlerin etkisi ise Alexandrite lazerlere benzer. 

Lazer epilasyonda bir diğer önemli konu ise kişinin cilt rengidir. Cilt renginin koyu olması demek, lazerlerin etkilediği melanin maddesinin ciltte de olması demektir.Cildi koyu renkli  kişilere melanini tutan lazerler ile uygulama yapıldığında (Alexandrite ve Diod Lazerler) cildin yanma riski artar ve kıl köküne giden ışık ciltte kalacağı için kıl kökünün etkilenmesi de az olur. Bu nedenle cildi koyu renk olanlara, güneş ışınları veya solaryuma maruz kalmaya bağlı cilt rengi geçici koyulaşmış olanlara epilasyon için sadece Nd-YAG Lazerler kullanılabilir.

Özet olarak cilt rengi açık, kıl rengi koyu ve kıl tipi kalın olan kişilerde Alexandrite Lazerler çok etkilidir. Cilt rengi koyu, kıl rengi açık ve kıl tipi ince olanlarda ise Nd-YAG Lazerler etkili olur. Sizde her uygulamada hangi lazerin uygulanacağına doktorunuz karar verecektir. 

Lazer Epilasyon Uygulaması ile ilgili bilgiler:

İnsan vücudunda kıllar üç dönem geçirir. Bu dönemlerde sadece bir döneminde lazer ışınları kıllara etkili olur. Bu nedenle her lazer uygulamasında uygulanan bölgenin %15-20 si etkilenir. Lazer uygulamaları kılların dönem değiştirme zamanlarına uygun olarak 6-8 hafta aralıklarla yapılır. Ortalama seans sayısı 6’dır. 3-4 seansta biten kıllar olabileceği gibi, yüz gibi bazı bölgelerde 8-10 seans süren kıllar da olabilir. Lazer Epilasyon uygulaması son teknoloji lazerler çok kısa sürede tamamlanabilir ve hastayı rahatsız edici bir ağrı veya acı oluşmaz. Uygulanan bölgede hafif bir kızarıklık olabilir ve bazen yer yer kabartılar da oluşabilir. Yine çok nadiren açık veya koyu renkli lekeler de görülebilir fakat bunların hepsi kısa sürede kaybolur. 

Lazer epilasyon vücudumuzda her bölgeye uygulanabilir. Kullandığınız ilaçlar hakkında uygulama öncesi doktorunuza bilgi vermeniz gerekmektedir. Çünkü bazı ilaçların kullanımında lazer ışınlarına karşı hassasiyet artmaktadır. Lazer epilasyon uygulamasına gelmeden 2 gün önce o bölgedeki tüyleri jilet veya trimmer denilen aletlerle kesmeniz gerekmektedir. Uygulama günü bu tüyler kesilirse lazer ışınına yol gösterip, ışının kıl köküne gitmesini sağlayacak görünen kıl ucu olmayacağı için etki de azalacaktır. Ayrıca uygulamadan 3 hafta öncesinden itibaren ağda, cımbız gibi yöntemlerle kılların alınmaması gerekmektedir. 

Son olarak lazer epilasyon ile ilgili aklınızdan hiç çıkmaması gereken bilgiler şunlardır:

  • Son teknoloji ile üretilmiş ve FDA onaylı cihazlarla kısa sürede acısız ve güvenli bir şekilde tedavi olabilirsiniz.
  • Uygulamalardan sonra o bölgelerde geçici açık veya koyu renkli lekeler oluşabilir.
  • Lazer epilasyon tedavisi sonuçları uzun süre devam eder fakat ömür boyu da kalmayabilir.
  • Özellikle kadınlarda hamilelik, emzirme, menopoz gibi hormonal değişikliklerin olduğu dönemlerde tekrar az da olsa kıl çıkışı olabilir.
  • Uygulanan bölgedeki tüylerin hepsi etkilenmeyebilir ve tek tük tüyler kalabilir.

Uygulama Fiyatları Hakkında Bilgi Alın

3D Simülasyon Randevusu